Pejskové už jsou dost velcí na přechod na dospěláckou stravu, pěkně jim rostou zoubky. Chtěli jsme jim koupit kaši na pozvolný přechod a pak pomalu přidávat rozmočené granule, aby si chudinky zvykaly opatrně. V zverimexech ale kaši neměli, tak jsme koupili granulky štěněcí starter pro nejmenší a rozmixovali jim trošku na zkoušku. To jste neviděli, jak se na to štěňata vrhla, okamžitě začala žrát z misky a hltala a hltala, jako by uměla jíst z misky odjakživa. Takže další starost z krku, ještě jestli nebude nějaká rychlá příhoda. Jméno Argus dostal fialový pejsek, nic mu neujde. Pak jsme také zkoušeli nafotit no nedá se říct postoje, jen pokusy: cmert.rajce.net/postoje

Nejdřív jsme vybírali jméno chovné stanice. První co nás napadlo, když jsme si přinesli domů Cherryl, bylo Z hadích ocásků. Ale bylo tam moc čárek a kroužek, pak jsme vymýšleli něco, co by nám připomínalo prvního psa Endyho, nebo něco o našem místě, ale tam zas byly samé háčky. Chtěli jsme něco mezinárodního bez  háčků a čárek, ale ne zase jen anglické a ještě aby to něco znamenalo o našem plemeni. Takže nakonec jméno první volby bylo v esperantu "zlatý přítel" Ora Amiko a tenhle první tip nám byl schválený ČMKU. Dál jsme vybírali jména od A, nejdřív jsme chtěli všechna na jedno téma- řecká mytologie, ale dost už jich je použitých jinými stanicemi-hlavně bohové jsou vyprodaní, tak z toho máme nakonec směsici hrdinů, filmových postav a známých lidí. A postupně  jména přiřazujeme, jak si kdo vyslouží. Jméno udatného hrdiny trojské války Achiles si vysloužil modrý pejsek, byl prvorozený a nejsilnější. Šedý pejsek se jednou posadil a začal výt, tak dostal jméno Akela - Vlk z knihy džunglí. Axikola je postava z Dívky na koštěti - černá spolužačka Saxany, to je teď červená fenka, protože je tmavá a divoká. Anakin "Skywalker" z Hvězdných válek je zelený pejsek, chytrý a mírný. Malá nebojácná žlutá fenka, která skolí i velké bratry dostala něžné jméno Ashley a na béžovku zbylo jméno Alegra - filmová postava filmu Existenz. Ještě zbývají Argus - stooký hlídač stád nebo také Odysseův pes a Ayrton - automobilový závodník, psi si sami rozhodnou, který bude který.

Tak jsme přežili vánoce, štěňatům to bylo úplně jedno, zatím je žádný kravál ani návštěvy nerozhodí. Strašně rychle rostou, už jsou jako zmenšeniny velkých psů, rostou jim zuby, hrajou si a museli jsme zvýšit vchod do boxu a sundat zábrany proti zalehnutí, protože do nich štěňata narážela. Za chvíli už jim bude box malý. Nějaké fotečky zde: cmert.rajce.net/prosinec

Právě jsem dostříhala 144 prstíků, což trvalo asi třičtvtě hodiny. Uff..Modrý pejsek už dosáhl kilo a půl a vysloužil si jméno Achiles, protože je největší a nejsilnější. V pátek jsme měli milou návštěvu, tatínka štěňátek Dagíska s Cherryl tchyní Katkou a kmotřičky Lenku (CHS Apraxia Felon) a Alenu (CHS Golden Martha), které nám asistovaly při krytí. Děkujeme všem za dárečky  "do kouta", Cherryl si obzvlášť hlídala plyšového medvěda před Daggim, zatímco štěňata mu klidně přenechala.

105a105b

Naši pejsci už "chodí" po čtyřech, zatím mají nožičky třaslavé a nejisté a nakonec se svalí na záda a mávají nohama ve vzduchu jako želvy. Taky už sedí jako velcí psi a legračně vrčí a štěkají. Je na nich znát každý den. Píšeme inzeráty, odčervili jsme, přestýláme a pereme, stříháme drápky, vážíme, povolujeme obojky  a vůbec celý chov jsou samé starosti  a trošku radosti, prostě jako s dětmi. Nejdřív aby to zabřezlo, pak donosilo, porodilo, aby byla fena v pořádku, štěňata přibíraly, aby se udaly, tak nevím, jestli do toho někdy zase půjdem.

106

Všechny dětičky jsou čilé a divoké.

Štěňátka začínají pomalu otevírat oči. Jsou čím dál tím čilejší, občas už štěknou jako psi, jinak kníkají a kňourají spíš jako papoušci.

Také jsme odeslali hlášení vrhu a následující jména:  kluci:     Achiles, Argus, Ayrton, Akela, Anakin

                                                                                     holky:    Alegra, Ashley, Axikola

obrázky: cmert.rajce.net/inzerce

První týden uběhl jako voda, na štěňátka se chodí dívat celá rodina a všem se moc líbí. Zatím jsou to taková chovací miminka. Hlásky mají pořádné a když se jim něco zdá, hlasitě kníkají a štěkají se nedá říct, spíš zatím mňoukají. Jedno štěně je tu navíc:

109

Štěňátka jsou čilá, přibývají a rostou před očima. Už potřebovala ostříhat drápky a dneska dostala rozlišovací obojky jako velcí pejsci. Tatínek štěňátek Easy To Be Santana Golden neboli Daggi získal včera na výstavě v Polsku titul CWC, gratulujeme paničce a jsme na něj hrdí.

Štěňátka jsou tady!!. Osm kousků. Omlouvám se za zpoždění, je to všechno hektické. Narodila se v noci z pondělí na úterý, byl to úžasný zážitek, nespali jsme celou noc, ale stálo to za to. Ještě stále nás bolí kolena, lokty a záda, jek jsme lezli kolem nich po čtyřech. Jsou to tři holčičky a pět kluků. Cherryl byla statečná a výborně se stará. Akorát chtěla rodit venku v malinách, kde si vykutala obrovskou jámu. Už nám upadly pupíčky a pomalu tmavnou tlapičky a čumáčky. Váhy a pár fotek sekci "štěňátka", váhy přibližné, protože se pořád melou, jsou čilá a fotit se taky moc nedají, plně souhlasím s panem Čapkem v Dášeňce.


 
Tvorba stranek pro chovatele